Często aby prawidłowo rozpoznać przyczynę obniżonej wydolności konia najlepiej jest oceniać zwierzę podczas pracy w naturalnych dla niego warunkach. Testy przeprowadzane w terenie mają swoje ograniczenia w porównaniu do badań wysiłkowych na bieżni gdzie mamy większe możliwości diagnostyczne i możliwość uzyskania bardzo sprecyzowanego obciążenia. Dlatego optymalne jest przebadanie konia zarówno w terenie jak i na bieżni. Na dobry początek dobrze jednak jest zacząć od oględzin konia w stajni w czasie typowego treningu.

W zależności od użytkowania przeprowadzam badanie spoczynkowe i wysiłkowe o określonych parametrach. I tak konie wyścigowe najlepiej jest badać w dniu kiedy zaplanowny mają galop czyli pracę w tempie ok 13 m/s i szybszą, w zależności od stopnia wytrenowania konie pokonują różne dystanse.

Dla koni sportowych najbardziej adekwatny jest test pod siodłem w trakcie bardziej forsownego treningu konie mogą skakać lub wykonują typową dla siebie pracę. Przed treningiem, w trakcie, i po wysiłku koń ma przeprowadzany zapis EKG dzięki czemu śledzimy też moment maksymalnego tętna tzw HR max określa on stopień wytrenowania konia. Przed i po wysiłku wykonuję pomiar stężenia mleczanów we krwi, stopień zakwaszenia organizmu mówi bardzo wiele o tym na ile praca konia jest wykonywana w „trybie beztlenowym” i w zależności od sposobu pracy pomaga ocenić wytrenowanie organizmu lub ewentualne problemy na terenie układu oddechowego.

Ważne jest także aby ocenić jak szybko koń metabolizuje mleczany czyli jak szybko dochodzi do siebie po wysiłku. W trakcie pracy wykonywany jest także zapis cyfrowy szmeru oddechowego konia a po wysiłku badanie endoskopowe dróg oddechowych. Prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego jest niezwykle istotne gdyż to układ oddechowy limituje możliwości wyczynowe konia. cena całego badania to ok 350 zł.