Krwawienia powysiłkowe z płuc są powszechnym problemem szczególnie u koni wyścigowych gdzie ok 90 % biegających koni krwawi.

Najczęściej krwawienie jest niewielkiego stopnia i krew w ogóle nie pojawia się w nozdrzach. Nawet te niewielkie krwawienia mogą jednak w przyszłości mieć wpływ na wydolność wysiłkową konia. każda ilość krwi w pęcherzykach płucnych powoduje powstanie procesu zapalnego, z kolei zapalenie zwiększa ryzyko kolejnego krwotoku i tak proces samoistnie się napędza. Krwotoki powysiłkowe są niestety częścią bardzo intensywnego treningu i szczególnie u koni wyczynowych są nieuniknione. Na skutek bardzo dużego podciśnienia w drogach oddechowych powstającego w trakcie wysiłku dochodzi do pękania kapilarów- bardzo drobnych naczyń krwionośnych, które oplatają pęcherzyki płucne. Pod wpływem siły ssącej w czasie wdechu krew jest aspirowana do światła dróg oddechowych.  Aby krew wydostała się na zewnątrz musi być jej wystarczająco dużo i potrzebne jest ok 30 minut aż zacznie spływać do tchawicy.

Przyczyna nie jest do końca poznana, wiemy że największy wpływ na wystąpienie krwawień ma wysiłek i warunki atmosferyczne. Istnieje teoria iż zaburzenia funkcjonowania górnych dróg oddechowych takie jak np.: DDSP u koni wyścigowych powodują krwotoki.

W mojej pracy klinicznej obserwuję również duży związek krwawień ze stanem zapalnym dolnych dróg oddechowych szczególnie dotyczy to koni cierpiących na nawracającą chorobę obturacyjną – RAO.  Niektóre arytmie zaburzają krążenie płucne i również sprzyjają krwotokom.

Gdy pojawia się krew w nosie….

Jeśli krwawienie jest intensywne lub powtarza się NIGDY NIE POWINNO SIĘ TEGO IGNOROWAĆ. Przyczyną mogą być krwawienia powysiłkowe ale również niebezpieczne stany chorobowe worków powietrznych czy zatok okołonosowych.

Nie powinniśmy również ignorować tego objawu u koni wyczynowych, tu nieznaczne krwawienia z płuc mogą znacznie osłabiać wydolność wysiłkową konia.

Jak leczymy?

Po przeprowadzeniu badań diagnostycznych jeśli nie uda się uchwycić konkretnej przyczyny krawienia płucnego, koń przede wszystkim musi odpocząć, w przeciwnym razie narażamy go na wystąpienie kolejnych krwawień i trwałe uszkodzenie płuc. Leki które stosujemy mają na celu usunąć stan zapalny i zatrzymać proces bliznowacenia płuc na skutek zalegania krwi w pęcherzykach płucnych. Należy pamiętać iż powszechnie stosowane suplementy witaminowe są niewystarczające w terapii krwawień płucnych sami przecież nie leczymy zapalenia płuc u siebie witaminą C. Po zakończonej terapii nasze działanie skupia się na prewencji krwotoku, czasem konieczna jest zmiana planów treningowych i zmniejszenie obciążeń szczególnie kiedy pogoda jest niesprzyjająca. Powysiłkowe krwawienia płucne niestety bardzo często nawracają.