We wrześniu miałam przyjemność uczestniczyć w międzynarodowej konferencji (IAD WORKSHOP) dotyczącej nieinfekcyjnych chorób dolnych dróg oddechowych w Cabourg we Francji. Oprócz bardzo wielu ciekawych wykładów, których mogłam wysłuchać zaprezentowałam moją pracę na temat porównania choroby zapalnej dolnych dróg oddechowych IAD i nawracającej choroby obturacyjnej RAO.

Bardzo ciekawym punktem konferencji było porównanie podobnych zagadnień w medycynie ludzkiej, gdzie mimo zaawansowania badań naukowych i większych możliwości diagnostycznych lekarze borykają się z bardzo podobnymi problemami jak my. Zadaliśmy sobie bardzo wiele pytań i pewnie zajmie nam trochę czasu żeby na nie odpowiedzieć, ale pojawiło się parę nowych rozwiązań dotyczących leczenia. Bardzo wartościowe było podzielenie się wątpliwościami jakie każdy z nas miał i wymiana doświadczeń w codziennej pracy.

A wnioski?

Nadal jednak nie do przecenienia jest dbałość o warunki w jakich trzymamy i trenujemy konie, bez tego żadne leczenie nie da rezultatów. Niezwykle ważna jest skrupulatna diagnostyka aby móc postawić odpowiednie rozpoznanie i rokowanie. Każdy pacjent powinien być kontrolowany po wykananym leczeniu jest to niezwykle pomocne aby dobierać odpowiednie leki i czas trwania kuracji. Trzeba też pamiętać że choroby alergiczne płuc koni w większości są dziedziczone i unikać rozmnażania koni, które już wykazują objawy chorobowe.

Bardzo miłym akcentem był oczywiście aspekt towarzyski:) czyli uroczysta kolacja w Grand Hotelu w Cabourg. Oprócz tego organizatorzy oprowadzili nas po Centrum Diagnostycznym Cirale gdzie odbyła sie prezentacja firmy Optomed i pokaz badania dynamicznego. Mogliśmy też oglądać efekty wszczepiania stymulatorów mięśni u koni z porażeniem krtani i poruszyć tematy związane z wydolnością kłusaków, w czym specjalizuje sie Cirale.