Na prośbę właścicielki firmy która sprowadza do Polski parowniki do siana zamieszczam ich opis. Niedługo wypróbuję je u nas w stajni i chętnie podzielę się większą ilością informacji, póki co myślę że, to bardzo dobry pomysł. Lepiej inwestować w poprawę warunków środowiskowych niż w kolejne gadżety:)

Parowniki do siana Happy Horse są nowoczesnym rozwiązaniem na rynku, które daje szansę na uchronienie swojego konia przed kontaktem ze szkodliwym kurzem i zarodnikami grzybów zawartymi w paszy objętościowej (sianie). Coraz bardziej zmienny klimat powoduje, że ciężko jest znaleźć siano o dobrej jakości, co może na stałe uszkodzić układ oddechowy konia. Parzenie siana sprawia, że wszystkie szkodliwe substancje giną, czego nie może zagwarantować zwykłe moczenie siana.

Parowniki działają na zasadzie nieustannego wpuszczania pary do pojemnika, która jest podgrzewana do odpowiednio wysokiej temperatury ok. 100 st. C. Parowniki są w stanie pomieścić całą kostkę siana lub siano luzem. Podczas parowania zachodzi cyrkulacja, która gwarantuje równomierne i całkowite parowanie całej zawartości pojemnika, średni czas procesu to od około 35 do 40 minut. Czas zależy również od ilości siana jaka znajduje się w urządzeniu, duży wpływ ma także stan w jakim jest ono parowane, np. w przypadku kostki siana proces będzie trwał dłużej niż w przypadku parowania siana luzem. Parowniki do siana mają wbudowane automatyczne termiczne odcięcie zasilania, w związku z czym użytkownicy nie muszą się martwić o to, że zapomną wyłączyć urządzenia. Najnowsze modele deluxe posiadają także wbudowany timer.

Gotowy produkt można podawać koniowi od razu po zakończeniu parowania, chyba że koń lubi spożywać zimne posiłki. Parowanej zawartości nie powinno się przechowywać przez długi czas, najlepszym wyjściem jest przygotowywanie siana na świeżo, a jeżeli występuje konieczność przechowywania siana, najlepiej zostawić je w komorze parowej lub torbie. Przygotowaną zawartość należy podać koniowi w ten sam dzień, aby uniknąć wyschnięcia w gorących warunkach.

W trakcie parowania usuwane są wszelkie szkodliwe czynniki, przy jednoczesnym utrzymaniu wszystkich wartości odżywczych siana. Dzięki temu koń nie musi dodatkowo dostawać do posiłków suplementów diety. Za sprawą elastyczności i pojemności urządzenia, mogą być one używane zarówno przez właścicieli jednego konia lub właścicieli stajni. Dzięki różnorodności modeli dostępnych na rynku, można dobrać dla siebie urządzenie, które będzie spełniało wszystkie stawiane kryteria i będzie dobrze przystosowane do trybu życia jaki prowadzi koń.

Ponadto parowniki do siana są opłacalną inwestycją. Największym wydatkiem są początkowe nakłady, jednak wielu klientów przekonało się, że system zaoszczędza pieniądze w dłuższym okresie czasu. Podczas moczenia siana, witaminy i minerały są nieodwracalnie utracone, dzięki urządzeniom Happy Horse koń otrzyma pełną wartość odżywczą zawartą w sianie.

Więcej informacji dot. parowników do siana znajdziecie Państwo na stronach : WWW.happyhorse.pl i www.zdrowykon.com

Badanie koni na trasie do Morskiego Oka

Pod koniec sierpnia tego roku miałam przyjemność badać konie pracujące na tym szlaku. Zadanie było o tyle nietypowe ponieważ nie ma norm badań wysiłkowych dla koni tak użytkowanych. W naszej próbie wysikowej wszytskie konie przechodziły badania ogólne, badanie ekg, badanie krwi mające na celu ocenę zakwaszenia (poziom mleczanów we krwi), ewentualnego uszkodzenia mięśni, i ogólnie występowania zmian mogących świadczyć o przemęczeniu badanych koni.  Podobne badania mogą wyznaczyć pewne standardy i pomóc nam stworzyć odpowiednie warunki pracy dla tych koni.  Na początek przebadaliśmy 35 koni z 250 pracujących na tej trasie.